Aktualności

O nas

Statut

Czym się zajmujemy

Środki na działalność

Dołącz do nas

Zarząd

Sponsorzy

Sprawozdawczość

 

 

Kontakt

37-200 Przeworsk
ul. M. Konopnickiej 5
tel. (016)6487268
fax. (016)6489751
e-mail: stjedynka@op.pl

 

 

Archiwum

WARSZTATY TEATRALNE

W ramach realizowanego projektu pt.: „Wychowanie dzieci i młodzieży poprzez prowadzenie aktywnych działań integracyjnych w zakresie wolontariatu i kultury” współfinansowanego przez Burmistrza Miasta Przeworska, uczniowie klas I – III pod opieką nauczycielek edukacji wczesnoszkolnej Doroty Łyszczarz, Grażyny Strączek i Lucyny Strączek poznawali magiczny świat teatru.

Najpierw 20 maja 2014 r. obejrzeli w teatrze „Maska” w Rzeszowie spektakl „Dzikie łabędzie”, najbardziej popularną baśń H. CH.  Andersena. Poznali historię Elizy i jej braci, pełną tajemniczych i niebezpiecznych przygód. Oryginalny spektakl zagrany przez znakomitych aktorów, a do tego barwne kostiumy
i niebanalna scenografia sprawiły, że teatr zachwycił dzieci swoją magią.

 


Zaraz po jego obejrzeniu  wzięły udział w warsztatach teatralno – lalkarskich. Trwały one 2 godziny i były prowadzone przez aktora – lalkarza w teatrze „Maska” w Rzeszowie.  Aktor pokazał i omówił podstawowe rodzaje lalek teatralnych (kukiełka, pacynka, marionetka), zapoznał dzieci z zasadami animacji kukły i pacynki. Przedstawił również techniki animacji i omówił swój warsztat pracy. Dzieci samodzielnie, z dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem mogły animować kukły i pacynki. Poznały także bogate zbiory Muzeum Lalek Teatralnych (lalki, dekoracje i projekty scenograficzne).


Natomiast w październiku i listopadzie dzieci uczestniczyły w warsztatach teatralnych ze światłem. Poznały zagadkowy i magiczny teatr cieni. Wspólnie tworzyły i obserwowały jak światło opowiada historie. Uczestnicy warsztatów w czasie spotkań poznali terminy związane z teatrem, zapoznali się ze scenariuszem przedstawienia „Szewczyk Dratewka” do którego samodzielnie wykonali sylwety postaci z papieru. Po rozdzieleniu ról ćwiczyli odpowiednią modulację głosu oraz ruch sceniczny. Po kilku godzinach emocjonujących przygotowań dzieci eksperymentowały ze światłem i cieniem. Dzięki tej prostej formie przekazu zaciemniona sala lekcyjna szybko zamieniła się w magiczną salę teatralną. Prosty ekran stał się sceną, na której zmagało się dobro ze złem – Szewczyk pokonał smoka.


WARSZTATY DECOUPAGE

Kolejne z cyklu warsztaty decoupage, w ramach realizowanego przez Stowarzyszenie "Jedynka" projektu, tym razem wykonywane na ceramice, już za nami. Na popołudniowe zajęcia przybyło wielu uczestników – dorosłych i dzieci. W bardzo miłej, przyjaznej atmosferze wszyscy fachowo ozdobili wcześniej przygotowane doniczki, które zostaną sprzedane na aukcji lub kiermaszu. Pod koniec zajęć wszyscy pytali Panią Martę i Alinę, kiedy odbędą się następne takie zajęcia. Bardzo serdecznie dziękujemy za tę wspólną przygodę.


WARSZTATY SCRAPBOOKING DLA DZIECI

 W ramach projektu naszego Stowarzyszenia "Jedynka" Pani Marta i Pani Alina zorganizowały kolejne już dla uczniów klas 3 - 6 naszej szkoły warsztaty "karteczkowe". Tym razem musieliśmy się wykazać się niezwykłą cierpliwością i zręcznością. Jak widać na zdjęciach kartki, które wręczymy najbliższym, są piękne. Na zajęciach było nas piętnaścioro, choć czworo gdzieś po drodze się "zagubiło"  Niektórzy z nas czekają już z niecierpliwością na warsztaty decoupage.

Więcej zdjęć i informacji na stronie biblioteki szkolnej SP1: www...  


Wyjazd edukacyjny do Łańcuta

Już za nami wyjazd do Łańcuta w ramach realizowanego projektu „Animacja czasu wolnego poprzez wyjazdy edukacyjne...” współfinansowanego przez Burmistrza Miasta Przeworska.
46 uczniów klas II - VI naszej szkoły wraz z opiekunami mieli możliwość zwiedzić z przewodnikiem  przepiękny zamek, powozownię, oranżerię oraz uczestniczyć w lekcji o mitologii lub
o wynalazkach. Nie zabrakło oczywiście spaceru po wiosennym parku czy zakupu pamiątek z tego uroczego miejsca. 

 


Członkowie Stowarzyszenia przygotowali  projekt współfinansowany przez Burmistrza Miasta Przeworska,  

pt.: „Wychowanie dzieci i młodzieży poprzez prowadzenie aktywnych działań integracyjnych w zakresie wolontariatu i kultury”.

Termin realizacji: od 01.04.2014 do 30.11.2014.

Autorzy projektu: mgr Alina Deszczka, mgr Włodzimierz Gązwa, mgr Dorota Łyszczarz, mgr Marta Piróg, mgr Grażyna Strączek, mgr Lucyna Strączek.

 1. Projekt „Warsztaty integracyjno – szkoleniowe”:

 Wycieczka do Krosna  - realizowana pod hasłem „Turystyka osób niepełnosprawnych”.

Uczestnicy zwiedzać będą Stare Miasto  oraz Centrum Produkcji Szkła wraz z muzeum. Jej celem jest integracja środowisk oraz pogłębianie wiadomości z zakresy kultury i dziedzictwa regionu

„Jesteśmy – Pomagamy – Wspieramy” – wolontariusze będą organizować małym pacjentom Rejonowego Szpitala w Przeworsku różnorodne zajęcia plastyczne, czytelnicze oraz zabawy integracyjne, konstrukcyjne, tematyczne i dydaktyczne. Wolontariusze zorganizują też akcje charytatywne „Podaruj dziecku uśmiech” z okazji Świąt, Dnia Dziecka
i Mikołajek przeprowadzając wcześniej zbiórki zabawek, książek, gier dydaktycznych, puzzli, itp., na ten cel.

 2. Projekt: „Animacja czasu wolnego poprzez warsztaty artystyczne”:

Warsztaty rękodzieła artystycznego:

- warsztaty decoupage 2 x 3 godz

- warsztaty scrapbooking 2  x 3 godz.

W ramach  tych warsztatów odbędą się po 2 spotkania w formule integracji międzypokoleniowej. Wraz z uczniami w warsztatach mogą uczestniczyć bliskie im osoby dorosłe. Celem warsztatów jest zacieśnianie więzów międzypokoleniowych, stwarzanie pola wspólnych działań.

- warsztaty filcowania

Odbędą się dwa spotkania po 4 godz., których celem będzie zapoznanie uczestników
z techniką filcowania, wykonywanie  ozdób oraz przedmiotów  użytkowych.

- warsztaty teatralno – lalkarskie 2 godz.

Warsztaty teatralno – lalkarskie prowadzone przez konstruktora lalek, których celem jest zapoznanie dzieci z terminami i pojęciami związanymi z teatrem oraz warsztatem pracy aktora – lalkarza.

-  warsztaty teatralne ze światłem  2 x 4 godz.

Dzieci będą poznawać zagadkowy i magiczny teatr cieni, wspólnie, obserwować, jak światło opowiada historie. Zajęcia zintegrują grupę i zachęcą do wspólnej pracy i zabawy podczas tworzenia lalek oraz prezentowania krótkich etiud wykorzystujących technikę teatru cieni.

 3. Animacja czasu wolnego poprzez wyjazdy edukacyjne:

Cykl wyjazdów edukacyjnych w najbliższą okolicę:

1. Łańcut

Zapoznanie z możliwościami spędzania czasu w kompleksie Pałacowym w Łańcucie: lekcje muzealne, zwiedzanie obiektów zabytkowych oraz parku.

2. Rzeszów – Teatr „Maska”.

Obejrzenie spektaklu teatralnego. Spotkanie z aktorem – lalkarzem, poznanie terminów
i pojęć związanych z teatrem oraz warsztatem jego pracy. Zwiedzanie kulis teatru, określanie zadań ludzi pracujących w teatrze. 


nasz projekt edukacyjny "Bliskie a nieznane"

 

http://www.jaroslawska.pl/artykul/10295,Bliskie-a-nieznane

http://www.tvprzeworsk.com.pl/bliskie-a-nieznane-zapraszamy-do-obejrzenia-wystawy/


WYSTAWA

 Na korytarzu koło biblioteki szkolnej można obecnie obejrzeć fotograficzne sprawozdanie
ze zrealizowanego przez Stowarzyszenie "Jedynka" projektu "Bliskie a nieznane", który
w całości był przygotowany i wykonany przez Panią Martę Piróg i Panią  Alinę Deszczkę. Wystawę z programu, w którym udział wzięło ponad 200 uczniów, będzie można również zobaczyć w Urzędzie Miasta w Przeworsku
.


Oj, dzieje się, dzieje …

W lutym już po raz kolejny zorganizowany został KIERMASZ WALENTYNKOWY. Akcja została zainicjowana i przeprowadzona tradycyjnie przez nauczycieli bibliotekarzy: Panią Martę Piróg i Alinę Deszczkę. Całe przedsięwzięcie było zaplanowane dużo wcześniej, a przygotowania zaczęły się już przed feriami zimowymi. Wtedy to uczniowie często zaglądali do ''FABRYKI SERC'', aby na własne oczy zobaczyć jak powstają ręcznie malowane, gipsowe serca i kartki walentynkowe, albo samemu je wykonać.  Były maskotki, różnorodne słodycze, takie jak serduszka z czekolady, lizaki czy smaczne serca z piernika.

I nadszedł 14 luty. Emocji było co nie miara. Największym   zainteresowaniem cieszyła się ''POCZTA WALENTYNKOWA''. Życzenia ''wysłane'' przez zainteresowanych zostały dostarczone do adresatów dzięki „listonoszom” i sprawiły niejednemu olbrzymią radość.

Zabawa uczniów i urozmaicenie życia szkoły nie były jedynym celem podjętej akcji. Zebrane fundusze zostały przekazane na realizację zadań Stowarzyszenia, które będą organizowane w przyszłości.

W imieniu członków Stowarzyszenia pragniemy serdecznie podziękować sponsorom za wsparcie naszych akcji, rodzicom oraz wszystkim  osobom, które z zapałem pomagały przy ich organizacji. Mamy nadzieję, że takie inicjatywy będą zyskiwać nowych członków 
i sympatyków chętnych  do pomocy, także materialnej.

Już teraz zapraszamy wszystkich na nasze następne kiermasze i inne imprezy.


PODSUMOWANIE PROJEKTU „TU JEST MOJE MIEJSCE…”

                                                  

                           Kto inwestuje w człowieka, w jego rozwój, nigdy nie traci”   

                                                                                                                                             Jan Paweł II

Podsumowanie projektu „Tu jest moje miejsce…” realizowanego w ramach zadania publicznego Burmistrza Miasta Przeworska: „Wychowanie dzieci i młodzieży poprzez prowadzenie aktywnych działań z zakresu wolontariatu i kultury.” z udziałem zaproszonych gości odbyło się 11 grudnia 2013 r. w restauracji „Galicja”. Projekt ten był przygotowany i realizowany przez nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej: Dorotę Łyszczarz, Grażynę Strączek i Lucynę Strączek. Podczas spotkania zaprezentowano fotografie i  prace plastyczne uczniów. Odbyła się także degustacja potraw kulinarnych. Spotkanie uatrakcyjniły tańce regionalne: „Gacok”, „Szewc”, „Warszawianka”,  wykonane przez dzieci. Rozdano również podziękowania, dyplomy i nagrody uczestnikom projektu.

Program ten wzbogacił wiedzę dzieci o własnej miejscowości, odkrył przed nimi tajemnice dawnego Przeworska oraz rozwinął ich wszechstronne zdolności twórcze. Poprzez osobiste doświadczenia zdobyte w trakcie zajęć uczniowie w interesujący sposób pogłębili swoją wiedzę o historii, kulturze i tradycjach Przeworska. Zdobyli też nowe umiejętności i doświadczenia artystyczne oraz kulinarne.


POTRAWY REGIONALNE

W ramach realizacji projektu  „Tu jest moje miejsce…” uczniowie klas II i IV naszej szkoły 25 listopada brali udział w warsztatach kulinarnych  połączonych z degustacją potraw tradycyjnej kuchni w restauracji „Galicja”. Wspólnie z właścicielką lokalu panią Agnieszką Jędrzejczak oraz jej pracownikami, dzieci przygotowały  pyszne potrawy regionalne - pierogi lwowskie (drożdżowe pierogi z nadzieniem ziemniaczano - serowym, podawane z sosem czosnkowym lub śmietaną) i pieczone jabłka z bakaliami. Uczestnicy warsztatów nie tylko zdobyli nowe umiejętności kulinarne i poznali smaki Podkarpacia, ale też ciekawie spędzili popołudnie w miejscu, które przywoływało wspomnienie dawnego miasteczka.


WARSZTATY FOTOGRAFICZNO - PLASTYCZNE W PLENERZE

Spacerując po Przeworsku z nauczycielem plastyki panem Włodzimierzem Gązwą i wykorzystując umiejętności zdobyte już podczas wcześniejszych warsztatów fotograficznych prowadzonych przez artystę fotografa panią Annę Niemiec, uczniowie uwieczniali na fotografii dawne zabytki Przeworska.

W listopadzie uczestniczyli w zajęciach plastycznych, na których wykonali pastelami i techniką collage prace na temat „Dawny Przeworsk na pocztówce”.


Warsztaty teatralne

W środę odbyły się fantastyczne warsztaty teatralne dla uczniów z klas III–VI. Pod okiem studentów z Rzeszowa: Pauliny, Patrycji i Grześka, 16 uczestników zajęć samodzielnie wykonało kukiełki. Wszyscy przygotowali swoje role według scenariusza, pt.: „Szewczyk Dratewka”, by przedstawić teatr cieni. Zabawa była przednia, a dzieci, prowadzący i organizatorzy usatysfakcjonowani

Marta Piróg


Ogłoszenie

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przeworsku w oparciu o rekomendacje Ministerstwa Finansów prosi o składanie deklaracji podatkowych drogą elektroniczną. Ma ona na celu przekonanie podatników do ułatwień i realnych korzyści jakie z tego wynikają, skutkujących m. in. szybszym zwrotem nadpłaty podatku. Deklarację podatkową można złożyć na stronie www.szybkipit.pl, umożliwiającej rozliczenie zeznania przez internet. Każdy, kto wypełniając PIT ma problemy i wątpliwości, może je rozwiać z pomocą informacji zawartych na stronie. Ma ona do zaoferowania kalkulatory, wszystkie potrzebne formularze i broszury. Za jej pośrednictwem można też wysłać do swojego urzędu skarbowego roczne zeznania podatkowe przez
e-Deklaracje Desktop.


Obóz narciarski z „Jedynką”

W dniach od 20 do 25 stycznia Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Podstawowej „Jedynka” w Przeworsku zorganizowało dla naszych uczniów obóz narciarski w Zakopanym. Pogoda dopisała, wyjeżdżaliśmy w strugach deszczu, na miejscu zastaliśmy aurę iście wiosenną ale z godziny na godzinę robiło się coraz chłodniej i zaczął padać upragniony śnieg. Grupa nasza mieszkała w miejscowości Toporowa Cyrhla, jest to dzielnica Zakopanego tuż przy szlaku na Wielki Kopieniec. Z okien naszych pokoi roztaczał się malowniczy widok na ośnieżone Tatry. W dniu przyjazdu, udaliśmy się na spotkanie z artystą ludowym w izbie regionalnej w Murzasichlu. Pokaz dostarczył wiele wrażeń i przybliżył historię dziecictwa kulturowego regionu Podhala. Każdego przedpołudnia, pod opieką nauczycieli wychowania fizycznego: Witolda Kruka oraz Wojciecha Jurkiewicza uczniowie doskonalili swoje umiejętności narciarskie na pobliskich stokach. Stacja narciarska Murzasichle, dysponowała kilkoma bardzo urozmaiconymi stokami pod względem ukształtowania i stopnia trudności zjazdu,mogliśmy też korzystać ze sztucznie mrożonego lodowiska oraz toru przeznaczonego do zjazdu na oponach. Wszyscy wspaniale wypoczywali, lodowisko a zwłaszcza zajazd na oponach dostarczał niesamowitych wrażeń.Po dwóch dniach intensywnych zajęć na stoku cała grupa wybrała się do Aquaparku Zakopane. Tam czekało na nas mnóstwo atrakcji. Baseny wewnętrzne i zewnętrzny z torami pływackimi, hydromasażami i innymi atrakcjami wodnymi, wspaniałe zjeżdżalnie, „dziką rzekę", jacuzzi. Pobyt w aquaparku pozwolił na doskonały relaks i regenerację sił. Po takiej odnowie można było doskonalić swe umiejętności narciarskie na o wiele trudniejszych stokach „Kaniówka” oraz „Czarna Góra”. Spędziliśmy tam dwa przedpołudnia, dopełnieniem przygody z nartami był przejazd w slalomie alpejskim z mierzeniem czasu. Dla wszystkich uczestników przygotowano dyplomy dla najlepszych w swoich kategoriach medale. Wieczorami korzystaliśmy ze świetlicy w naszym pensjonacie, organizowaliśmy turnieje tenisa stołowego oraz zabawy integracyjne. Dysponując chwilą wolnego czasu zwiedziliśmy Muzeum Tatrzańskie w Zakopanym. Zimowisko minęło bardzo szybko, pozostały już tylko wspaniałe wspomnienia, pamiątkowe zdjęcia i ogromna chęć na przyszłoroczny wyjazd podczas ferii zimowych.


Organizatorzy
Wojciech Jurkiewicz
Witold Kruk


KIERMASZ ŚWIĄTECZNY

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na coroczny KIERMASZ ŚWIĄTECZNY OBOK BIBLIOTEKI SZKOLNEJ już od PONIEDZIAŁKU, tj. 2 XII. Przygotowane ręcznie przez uczniów, członków naszego Stowarzyszenia (p. Martę i p. Alinę) oraz rodziców pierniczki, bombki, choinki, kartki, aniołki z masy solnej i gliny oraz wiele innych ozdób świątecznych będą mogły pięknie ozdobić Państwa domy lub być oryginalnym upominkiem dla najbliższych.


REWIZYTA UCZNIÓW Z SIENIAWY 14XI 2013

W ramach realizowanego przez Panią Martę i Panią Alinę projektu "Bliskie a nieznane" gościliśmy 27 uczniów klasy 4 ze Szkoły Podstawowej w Sieniawie. Członkowie koła historycznego przygotowali dla gości ciekawostki o naszych zabytkach, które profesjonalnie przedstawili podczas zwiedzania miasta. Ks. Jerzy zdradził nam kilka tajemnic związanych z Bazyliką, które wysłuchaliśmy z wielkim zainteresowaniem. Wszyscy mogli podziwiać rozległą panoramę Przeworska z wieży ratuszowej, obejrzeć
w piwnicach ratusza wystawę przeworskiego artysty Henryka Cebuli oraz obejrzeć salę ślubów. Kolejną czekającą na nas atrakcją było zwiedzanie Muzeum i spacer po parku. Gdy dotarliśmy do szkoły, grupa dzieci uczestniczyła w zajęciach na basenie, a inni grali w bibliotece na Xbox360. Następnie każdy uczestnik projektu wziął udział w zabawach integracyjnych, które przyczyniły się do lepszego wzajemnego poznania. Po przekąszeniu czegoś słodkiego i wypiciu gorącej herbaty, musieliśmy gości pożegnać.

Wspólnie spędzony czas uczniów klasy 4b, koła historycznego, uczniów z Sieniawy i opiekunów daje nadzieję na długofalową
i owocną współpracę.

Wszystkim, którzy pomogli nam w zorganizowaniu tego spotkania, serdecznie DZIĘKUJEMY.

 


WARSZTATY DECOUPAGE

Kolejne z cyklu warsztaty decoupage, w ramach realizowanego przez Stowarzyszenie "Jedynka" projektu, tym razem wykonywane na drewnie, już za nami. Na popołudniowe zajęcia przybyło wielu uczestników – dorosłych i dzieci. W bardzo miłej, przyjaznej atmosferze wszyscy fachowo ozdobili wcześniej przygotowane szkatułki, deseczki, tarcze zegarowe i inne drewniane materiały, które zostaną sprzedane na aukcji lub kiermaszu. Niespodzianką było malowanie drewnianych wieszaków, które każdy mógł wziąć ze sobą do domu.

Zorganizowane przez Panie Martę i Alinę zajęcia poprowadziła mama naszej uczennicy Zosi - Pani Anna Kobylińska, niegdyś uczestniczka naszych zajęć. Bardzo serdecznie dziękujemy za tę wspólną przygodę.


Sobotni koncert "Pomóżmy Kacperkowi doczekać jesieni życia" był kontynuacją akcji wspierającej " Artyści znad rzeczki Mleczki", której nasze stowarzyszenie było współorganizatorem. Koncert charytatywny  to kolejne wydarzenie kulturalne
w naszym mieście. Dzięki wielu ludziom dobrej woli bezinteresownie zaangażowanych w pomoc Kacperkowi udało się zaprosić wspaniałych artystów, którzy wystąpili przed przeworską publicznością. Na fortepianie zagrał przeworszczanin Marcin Szlachta oraz duet akordeonowy Duo Accosphere. Cała trójka to artyści młodego pokolenia, lecz z wielkimi już osiągnięciami muzycznymi w Polsce i poza jej granicami.  Obecnością zaszczycił  nas pan Mieczysław Golba Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej z żoną Haliną, pani Maria Dubrawska-Lichtarska Burmistrz Miasta Przeworska, która od początku jest bardzo zaangażowana i wspiera każdą naszą inicjatywę, pan Andrzej Rozpotyński Przewodniczący Rady Miasta, również radni: pan Adam Kaczmarg i Tomasz Majba, duchowni, prywatni przedsiębiorcy i wielu ludzi o dobrych sercach. Koncert mógł odbyć się dzięki uprzejmości
i zaangażowaniu dyrekcji i nauczycieli Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Mieczysława Karłowicza w Przeworsku, którym jeszcze raz serdecznie dziękujemy.

Organizatorzy: Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 "Jedynka" i Środowiskowy Dom Samopomocy
w Przeworsku.


O STARYM PRZEWORSKU GAWĘDA

Dnia 7 listopada 2013r. w ramach projektu: „Tu jest moje miejsce…” uczniowie uczestniczyli w lekcji muzealnej poświęconej historii naszego miasta. Pani przewodnik mgr Małgorzata Wołoszyn w bardzo ciekawy sposób opowiadała im historię naszego miasta, zwracając uwagę na godło i barwy herbu Leliwa. Przedstawiała różne eksponaty, które wzbudzały ogromne zainteresowanie dzieci np. okowy, halabardy. Spotkanie wzbogaciło wiedzę dzieci o swojej miejscowości, odkryło przez nimi tajemnice dawnego Przeworska.

           


Kochani! Zbiórka pieniędzy na leczenie Michałka Szczepaniaka dobiegła końca.

 

Serdecznie dziękujemy wszystkim Darczyńcom za okazane serce i pomoc. Dzięki Waszemu bezinteresownemu zaangażowaniu udało nam się uzbierać 18619,47 zł. Pieniądze zasiliły konto Michałka utworzone przez fundację „Zdążyć z pomocą”, na które nadal można dokonywać wpłat. Bliższe dane znajdziecie na stronie internetowej: www.michalszczepaniak.pl w zakładce „Jak pomóc”.

             Akcja została zorganizowana przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Podstawowej
nr 1 im. Jana Pawła II w Przeworsku „Jedynka” we współpracy z Samorządem Uczniowskim, a jej sukces nie byłby możliwy bez pomocy Przedszkola nr 2, Przedszkola nr 3, Przedszkola ss. Miłosierdzia, SP nr 2, SP nr 3, Gimnazjum nr 1, ZSZ, ZSZiO oraz innych instytucji z terenu miasta, które wsparły nas finansowo: KPP, Sądu Rejonowego w Jarosławiu oddział zamiejscowy z siedzibą w Przeworsku, Urzędu Skarbowego, Urzędu Gminy, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, MPOS, ZUS, PTBS, Przeworskiej Gospodarce Komunalnej, Stacji Demontażu Pojazdów „Impresja”. Swoją cegiełkę „dorzuciły” również drukarnie NOEMI z Przeworska i KOLORDRUK z Jarosławia, które nieodpłatnie wydrukowały plakaty promujące naszą akcję.

 

DZIĘKUJEMY!!!


WYJAZD EDUKACYJNY DO SIENIAWY

Za nami ostatni już wyjazd edukacyjny w ramach realizowanego przez nauczycieli bibliotekarzy projektu "Bliskie a nieznane".

28 października w Sieniawie ugościli nas uczniowie wraz ze swoimi opiekunami, którzy oprowadzili nas po uroczym miasteczku.

Mogliśmy oglądać rozległą panoramę z miejskiego ratusza, zwiedzić sieniawski pałac i park. Zapamiętać wysłuchanych z wielkim zainteresowaniem ciekawostek z historii Kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Mało kto wie, że właśnie w Sieniawie w krypcie znajdującej się w południowej części kościoła parafialnego spoczywają prochy 22 członków jednego
z najwybitniejszych rodów dawnej Rzeczypospolitej - książąt Czartoryskich. Cerkiew w Rudce zaskoczyła nas swoją oryginalnością i surowym, wciąż odrestaurowywanym wnętrzem. Wycieczkę zakończyliśmy w Witoldówce piekąc kiełbaski
i bawiąc się na całego.

A już niedługo to MY będziemy gospodarzami przyjmującymi naszych kolegów z Sieniawy…;)


LUDOWY STRÓJ PRZEWORSKI 

Dnia 10 października 2013r. w ramach projektu: „Tu jest moje miejsce…” uczniowie uczestniczyli w lekcji muzealnej poświęconej strojom przeworskim. W czasie spotkania prowadzonego przez panią mgr Katarzynę Ignas  dzieci zapoznały się z eksponatami – elementami przeworskiego, ludowego stroju  odświętnego. Zachwycały się  strojami damskimi  i męskimi, codziennego użytku i odświętnymi. Dowiedziały się, gdzie dawniej były one przechowywane.  Lekcja muzealna połączona była z zajęciami plastycznymi, w czasie których dzieci kolorowały konturowy rysunek stroju ludowego .


WARSZTATY "Otwarty umysł..."

9 października w naszej szkole odbyły się warsztaty dla nauczycieli różnej specjalności „Otwarty umysł: kreatywność w pracy nauczyciela”, które poprowadziła trenerka pracy aktywnej metodą treningu grupowego Pani mgr Halina Superson. Na zorganizowane przez Panią Martę i Panią Alinę zajęcia przybyło 16 uczestników. Ćwiczenia, zabawy i dyskusje przebiegły w bardzo twórczej i miłej atmosferze. Nikt nawet nie zauważył szybko upływającego czasu…;)


POPOŁUDNIE Z "JEDYNKĄ"

"Popołudnie z Jedynką" już za nami. Odwiedziło nas bardzo wielu mieszkańców Przeworska ze swoimi pociechami:)

 W programie było wiele ciekawych atrakcji. Przygotowano m. in. stanowisko makijażu artystycznego, przy którym Ania wykonywała urocze maski. Każde dziecko zwiedzało szkołę z lizakiem w ręce i przygotowanym przez Panią Martę balonowym zwierzakiem lub kwiatem pod pachą. Chętni mogli współzawodniczyć w wyścigach żaglówek, nad którymi pieczę miał Pan Heniek z Modelarni Okrętowej w MOK-u. A w bibliotece każdy mógł nie tylko zobaczyć co się tu dzieje na co dzień, obejrzeć jej duży
i atrakcyjny księgozbiór, ale również zabawić się na Xbox z konsolą ruchu:)

 Wszystkim gościom serdecznie dziękujemy za wspólny, miło spędzony czas:)


Wyjazd edukacyjny do SANOKA 26 IX 2013

Kolejny wyjazd edukacyjny w ramach realizowanego przez nasze Stowarzyszenie "Jedynka" projektu "Bliskie a nieznane" - tym razem do Sanoka - już za nami.

Wszyscy uczestnicy mieli możliwość zobaczyć jeden z najpiękniejszych muzeów na wolnym powietrzu w Europie - Muzeum Budownictwa Ludowego. Mogli zaglądnąć do każdej z chat w Miasteczku Galicyjskim. Zobaczyć jak mieszkali i pracowali rodziny fryzjera, stolarza, aptekarza, nauczyciela, poczmistrza, krawcowej, fotografa i wielu innych. Na rynku galicyjskim mogli kupić
w piekarni słodkości, a od rzemieślników szczególne pamiątki.

Warsztaty z garncarstwa, w których wszyscy uczestniczyli, mogłyby trwać i trwać...ale czekała na nas jeszcze gra w kręgle. A stąd trudno było już odejść. Każdy próbował trafić do celu, choć nie wszystkim się to udawało... Gdy nareszcie (korki) dotarliśmy
w deszczu do Przeworska, nikt nie mógł nam uwierzyć, że mieliśmy piękną pogodę.

A niedługo znów wyprawa do ...Sieniawy.


TAŃCE PRZEWORSKIE

We wrześniu  2013r. w ramach projektu: „Tu jest moje miejsce…” uczniowie uczestniczyli w warsztatach tanecznych prowadzonych przez choreografa MOK panią Bożenę Siwiecką. W czasie kilku spotkań poznali podstawowe informacje związane z folklorem naszego regionu, ale przede wszystkim uczyli się tańczyć „Gacoka”, „Szewca”, „Warszawiankę”, zdobywając nowe doświadczenia i umiejętności.


PLAC ZABAW

W dniu 19 września 2013 rozpoczęliśmy przed naszą szkołą budowę placu zabaw. Zamontowaliśmy pierwsze urządzenia, są to dwa sprężynowce: dinuś i motor oraz zjeżdżalnię. Więcej urządzeń chcielibyśmy zamontować w kolejnym roku, jeżeli pozwolą na to finanse.


Wyjazd edukacyjny do Przemyśla

Kolejny wyjazd edukacyjny w ramach realizowanego przez nasze Stowarzyszenie "Jedynka" projektu "Bliskie a nieznane" - tym razem do Przemyśla - zakończył się sukcesem.

Pani Marta i Pani Ala zapewniły 46 uczniom z klas III - VI wiele atrakcji. Wszyscy podziwiać mogli to piękne miasto spacerując po jego zakątkach z przewodnikiem. Odwiedzając katedry, muzea, ale i oglądając z wieży piękną jego panoramę. Fontanna
z niedźwiadkiem i postać wojaka szwejka wzbudziła wielki entuzjazm. Wszyscy już z bolącymi nogami mogli "odpocząć" zjeżdżając na letnim torze saneczkowym, a potem, przy ognisku, posilić się własnoręcznie upieczoną kiełbaską.

Niektórzy z uczniów już zamówili sobie miejsca na następną wyprawę....

 


We wrześniu 2013 roku grupa dzieci z „Jedynki” wzięła udział w rajdzie do Dynowa przeworską ciuchcią wąskotorową realizowanym pod hasłem „V Integracyjny Rajd Osób Niepełnosprawnych”. Wzięło w nim udział około 120 osób niepełnosprawnych
z okolicznych ŚDS-ów. Wyjazd miał za zadanie integrację środowisk młodzieży oraz osób niepełnosprawnych. Punktem kulminacyjnym spotkania jest integracyjne ognisko w Dynowie. Dzieciaki nasze aktywnie brały udział w grach i zabawach przygotowanych przez organizatorów. Wszystko odbywało się w miłej atmosferze, przy pięknej słonecznej pogodzie.


WAKACJE Z  „JEDYNKĄ”

           Po raz drugi uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Przeworsku byli uczestnikami obozu letniego wypoczywając na południu Europy – w Chorwacji - krainie różnorodności – kraju z tysiącem wysp, cudowną przyrodą i bogatym dziedzictwem kulturowym. Obóz trwał od 3.07. – 14.07.2013r. Niezwykle urocza miejscowość Drage stała się nam bardzo bliska sercu. Karmiła nas krajobrazem szlachetnych winnic, gajów oliwnych, niepowtarzalnym wybrzeżem śródziemnomorskiego piękna
z lazurowym błękitem Adriatyku. Organizatorem obozu było Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II  w Przeworsku „Jedynka”. Opiekę nad uczniami sprawowali Krystyna Gilecka, Jerzy Gilecki i Alina Żygadło.

            Wakacyjny czas zabaw, sportu, relaksu i odpoczynku wypełniano różnorodnymi rodzajami aktywności np. wyjścia nad morze, jezioro Vransko, zwiad środowiskowy, doskonalenie pływania w morzu, ćwiczenia z zakresu posługiwania  się sprzętem pływającym (kajak, ponton), wędrówki piesze i autokarowe, plażowanie, gry i zabawy, turnieje, mecze, itp. Każdy uczestniczył
w zajęciach sportowych stosownie do indywidualnych możliwości fizycznych.

          Obozowe życie urozmaicały wycieczki. Służyły poznawaniu walorów i atrakcji turystyczno – krajoznawczych  Dalmacji, wzbogacały wiedzę o zasobach przyrodniczych wyspy – faunie i florze oraz krajobrazowych. Bogate dziedzictwo kultury  odkrywaliśmy zwiedzając Zadar - stolicę Dalmacji, z największym zbadanym przez archeologów rzymskim forum po wschodniej stronie Adriatyku i niezapomnianymi romańskimi kościołami.

Piesza wędrówka do Pakosztanu przekonała nas, że wybrzeże Chorwacji to prawdziwy tajemniczy ogród śródziemnomorskiego piękna. A był to dopiero zaledwie przedsmak tego, co podziwialiśmy odbywając  rejs statkiem po morzu na wyspę Vrgadę, napawając oczy widokiem rajskich wysp zatopionych w błękitnym bezkresie. Niezwykłych doznań  dostarczyła wycieczka do Parku Narodowego Krka, znanego do tej pory ze scen filmu „Winetou”. Podziwialiśmy niezwykle malowniczy bieg rzeki Krk, jednak główną atrakcją były wodospady, które tworzą bajkową scenerię.

W drodze powrotnej do Przeworska przed oczyma rozciągały się przepiękne zielone krainy znane ze swojej wyjątkowej wartości przyrodniczej - magiczne Jeziora Plitwickie. Najstarszy, najsławniejszy i najczęściej odwiedzany park narodowy Chorwacji wpisany na listę dziedzictwa UNESCO.

     Czas spędzony na plaży to jednak najprzyjemniejsze chwile obozu: kąpiele, spacery ,gry, korzystanie z pełni słońca. Miłośnicy aktywnego wypoczynku nurkowali w błękitnych głębinach odkrywając cudowny wodny świat. 

               Prawdziwa wspólnota przeżyć obozowych, owiana ciepłym serdecznym nastrojem to czas swobodnej rozmowy wszystkich o wszystkim,  śpiewu, zabawy, śmiechu i rozrywki w nieskrępowanej atmosferze.

W pamięci pozostają  obozowe wspomnienia w krajobrazie snów- zieleni i błękitu  z nutą cyklad.


POKAŻĘ CI MOJE MIASTO…

W ramach projektu: „Tu jest moje miejsce…” dnia 20 czerwca 2013r., w piękny, słoneczny i bardzo gorący dzień  uczniowie udali się na wycieczkę szlakiem znanych i nieznanych, atrakcyjnych zabytków Przeworska. Pani przewodnik mgr Małgorzata Wołoszyn – pracownik muzeum  w Przeworsku rozpoczęła wycieczkę koło Bazyliki p.w. Ducha Świętego. Następnie zobaczyli najstarszą ulicę miasta, ratusz, a także miejsca w których znajdowały się nieistniejące już zabytki: synagoga i kościół św. Katarzyny. Potem swoje kroki skierowali na drugi koniec dawnego obwarowanego Przeworska – do kościoła oo. Bernardynów. Stamtąd powędrowali na Kopiec Tatarski. Była to wspaniała lekcja historii. W interesujący sposób dzieci pogłębiły swoją wiedzę
o zapomnianych i  istniejących zabytkach naszego miasta.


PRZEWORSK ZNANY I NIEZNANY

Dnia 6 czerwca 2013r. w ramach projektu: „Tu jest moje miejsce…” uczniowie udali się do Miejskiej Biblioteki Publicznej. Pani bibliotekarka Cecylia Mróz opowiedziała im wiele ciekawych historii związanych z Przeworskiem. Przeczytała także wybrane  legendy związane z naszym miastem. Mogły również zobaczyć książki z przeworskimi legendami, te najnowsze wydania oraz te bardzo, bardzo stare.


Zbiórkę funduszy na Kacperka

3 czerwca 2013 odbył się finisaż wystawy przeworskich artystów połączony z akcją wspierającą zbiórkę funduszy na operację
i leczenie 2 – letniego Kacperka mieszkańca Przeworska. Stowarzyszenie nasze wraz z artystami Oddz. Rzeszowskiego, przeworskim ŚDS-m  byli organizatorami tej charytatywnej wystawy. Na wystawie zorganizowanej w Bibliotece Miejskiej, przy ogromnym wsparciu Dyrektora i pracowników tej placówki, pokazano mieszkańcom miasta kilkadziesiąt prac artystów związanych z naszym regionem. Wśród licznych darczyńców znaleźli się również artyści z różnych zakątków Polski, a nawet
z zagranicy, którzy przysyłali swoje dla Kacperka. Zebrane pieniążki zostały przekazane za pośrednictwem Fundacji „Zdążyć
z pomocą”, pod opieką której znajduje się nasz mały przeworszczanin, rodzicom chłopca. Dzisiaj już wiemy, że dzięki pomocy
i zaangażowaniu wielu osób oraz instytucji Kacperek wyjedzie na operację do Bostonu.


Warsztaty ceramiki i rękodzieła artystycznego

 W czerwcu 2013 rozpoczęły się warsztaty rękodzieła artystycznego w pracowniach SP-1 w Przeworsku. Biorą w nich uczniowie naszej szkoły. Podczas pierwszych spotkań wzięły udział osoby niepełnosprawne z  przeworskiego ŚDS-u wraz ze swoimi instruktorkami.. Uczestnicy poznają techniki ceramiczne oraz ozdobne np. zasady wykonywania mozaiki i wykorzystywaniu jej
w rzemiośle artystycznym. Naszym pierwszym wyzwaniem było wykonanie luster dekorowanych mozaiką. Kolejne etapy to poznanie procesu wypalania i szkliwienia ceramiki. Warsztaty zakończą się w listopadzie 2013. Uczestnicy zadeklarowali się zorganizowanie kiermaszu, podczas którego ozdobne lustra zostaną sprzedane, zaś dochód przekazany na akcję charytatywną.

Cele imprezy: nadrzędnym celem podejmowanych przez nas działań jest współdziałanie osób pełnosprawnych – szczególnie dzieci i młodzieży z osobami niepełnosprawnymi, dla których spotkania integracyjne to ogromna szansa dla pokazania się w społeczności lokalnej ze swoim ogromnym dorobkiem kulturalnym, ale i wieloma problemami dnia codziennego. Dla młodzieży i wszystkich mieszkańców miasta to ważna nauka tolerancji i poszanowania godności każdego człowieka. Spotkania takie dają obu stronom, szanse nawiązywania rozmaitych więzi społecznych, poczucia akceptacji i przynależności

 


Warsztaty szkoleniowe dla wolontariuszy z SP-1 i Gimnazjum nr 1 w Przeworsku

W dniach 31.05 – 1.06.2013 r. - studenci Wydziału Pedagogiki UR oraz z  Centrum Sportu i Rekreacji w Rzeszowie  przeprowadzili wykłady i ćwiczenia praktyczne dla 25 wolontariuszy z przeworskich szkół. Studenci  nieodpłatnie przeprowadzili plenerowe szkolenia i warsztaty w wymiarze 2 X 5 godzin. Ich tematem były: metodyka prowadzenia gier rekreacyjnych i zabaw ruchowych, wybrane gry i zabawy ruchowe, zabawy integracyjne z chustą Klauza. W działaniach tych wzięła udział grupa osób niepełnosprawnych z przeworskiego ŚDS-u. Wykłady dotyczyły organizacji i prowadzenia wycieczek, metodyki prowadzenia wycieczek, bezpieczeństwa uczestników oraz głównych przyczyn wypadków. W programie szkolenia ujęto również ćwiczenia
z zakresu pierwszej pomocy w pracy wolontariusza – studium przypadku oraz ćwiczenia w otwartym terenie – reagowanie, procedury, przeciwdziałanie w miejscu zdarzenia. Uczniowie zyskali umiejętności  animatorów imprez integracyjnych
i turystycznych. Oba szkolenia poprowadził Jacek Smulski - ratownik medyczny oraz mgr turystyki i rekreacji.


Wyjazd edukacyjny do Leżajska 29 V 2013

W ramach projektu "Bliskie a nieznane" przygotowanego przez członków Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły "Jedynka" wyruszyliśmy poznawać kolejny bliski nam region. Uczniowie klas II-VI mogli wysłuchać interesującą prelekcję w Klasztorze
O. Bernardynów, zobaczyć piękne, zabytkowe wnętrza i delektować się muzyką organową. W muzeum Ziemi Leżajskiej czekały na nas interaktywne drewniane zabawki, ciekawie opowiedziana przez przewodnika historia o dawnych rzeczach codziennego użytku.

Podczas zajęć uczestnicy wyjazdu dowiedzieli się wielu ciekawych i praktycznych informacji z zakresu ekonomii. Piękna, słoneczna pogoda sprzyjała również piknikowi na świeżym powietrzu.

Na zakończenie wycieczki udaliśmy się na tutejszy cmentarz żydowski. Pan Henryk opowiedział nam o kulturze żydowskiej, judaizmie i samym cmentarzu. Takie pojęcia jak macewa, rabin, cadyk, ohel czy kwitełech nikomu już nie będą obce. Wszyscy do Przeworska wrócili zmęczeni, ale zadowoleni :)

Już w Leżajsku padło do kierownika wycieczki, Pani Marty, pytanie „Kiedy będzie następny taki wyjazd ....” - już niedługo...
 


Warsztaty fotograficzne maj 2013

Zakończyły się już zajęcia warsztatowe z fotografii w ramach projektu "Bliskie a nieznane", które prowadzone były w dwóch grupach 8 osobowych.

Uczniowie z klas II - VI mogli zapoznać się ze sztuką fotografowania i nabyć podstawowe umiejętności w tym zakresie. Przekonali się "na własnej skórze" jak to jest być reporterem czy osobą udzielającą wywiadu.

Przygotowany przez nich foto- i videoreportaż były próbą wykorzystania wszystkich uzyskanych przez prowadzącą informacji
i uwag. Wzajemna krytyka wykonanych prac była bardzo budująca.

Dziękujemy Pani Ani za wszelką przekazaną wiedzę i miłą atmosferę.


PODARUJ DZIECKU UŚMIECH

W ramach realizowanego projektu „Jesteśmy – pomagamy – wspieramy” wolontariuszki wraz z opiekunkami odwiedziły dzieci
z oddziału dziecięcego Szpitala Rejonowego w Przeworsku w Dniu Dziecka – 1 VI 2013r., aby podarować im drobne upominki
i sprawić im wiele radości.


Jesteśmy – pomagamy – wspieramy”

W ramach realizowanego przez Stowarzyszenie projektu finansowanego przez Burmistrza Miasta Przeworska: „Jesteśmy – pomagamy – wspieramy” wolontariuszki prowadziły różnorodne zajęcia i zabawy z małymi pacjentami oddziału dziecięcego Szpitala Rejonowego w Przeworsku. Dzięki nim dzieci mogły na chwilę zapomnieć o swoich problemach zdrowotnych i przyjemnie spędzić czas.


Warsztaty Integracyjno-Artystyczne  31-1.06.2013
 

    Stowarzyszenie nasze wraz z artystami z Oddz. Rzeszowskiego ZPAP oraz kadrą i studentami Wydziału Sztuki UR zorganizowali Warsztaty Integracyjno-Artystyczne dla artystycznie uzdolnionych dzieci z przeworskich szkół podstawowych oraz gimnazjów, jak również osób niepełnosprawnych z kilku podkarpackich ŚDS-ów:

    Warsztaty prowadzili profesjonalni artyści, nauczyciele akademiccy, absolwenci kierunków artystycznych. Podczas 2 dniowych działań pomoc w prowadzeniu warsztatów, opiece nad dziećmi i czynnościach organizacyjnych zapewnili wolontariusze - studenci Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, nauczyciele członkowie stowarzyszenia „Jedynka” oraz młodzież z gimnazjów i szkół średnich w Przeworsku.


     Warsztaty odbyły się w dniach 31.05.2013 - 01.06.2013r. na terenie zabytkowego skansenu, Zespołu Pałacowo-Parkowego w Przeworsku jak również wśród zabytków miasta Przeworska. Wzięło w nich udział 110 uczestników – 50 osób pełnosprawnych i 60 niepełnosprawnych. Pod okiem profesjonalistów z Wydziału Sztuki UR odbyły się zajęcia artystyczne z grafik, malarstwa, ceramiki, fotografii). Ostatnim elementem naszego projektu było zorganizowanie wystaw z pracami uczestników m.in. w Bibliotece Miejskiej i naszej szkole. Autorzy najlepszych prac otrzymali liczne nagrody w postaci materiałów i narzędzi plastycznych


Ratusze 2013

9 czerwca, w niedzielę rozdano Ratusze 2013. Medal „Za zasługi dla Miasta Przeworska” – otrzymała Pani MARTA PIRÓG – wiceprezes naszego Stowarzyszenia. Gratulujemy!

 


PRZEWORSK W OBIEKTYWIE

W maju 2013 r. w ramach projektu „Tu jest moje miejsce…” uczniowie pod fachowym okiem artysty fotografa pani Anny Niemiec uczyli się tajników fotografii, posługiwania się aparatem fotograficznym oraz dokumentowania swoich działań m.in. prowadzenia reportaży. Stosując się do poznanych wskazówek podczas zajęć plenerowych sami starali się uwiecznić na zdjęciach ciekawe zabytki Przeworska.


Zielona Szkoła "Zakopane 2013"
13 - 17 maja

W miesiącu maju  grupa 37 uczniów pod opieką nauczycieli: p. Marzeny Jaśkowiec, p. Jerzego Strączka, p. Bożeny Szczepankiewicz i p. Jadwigi Brzezowskiej przebywała na Zielonej Szkole. W tym roku były to Tatry. W drodze do Zakopanego uczniowie zwiedzili najstarszą na ziemiach polskich - Kopalnię Soli w Bochni oraz Park Miniatur w Inwałdzie. Podziwiali  miniaturowe budowle słynne na całym świecie – stali pod Wieżą Eiffla, na Placu Św. Piotra, przy posągach Moai, pod Bramą Brandenburską, przy gondoli cumującej w kanale wodnym otaczającym Plac św. Marka czy koło Muru Chińskiego, a wszystko to w ciągu kilku godzin. Niezapomniane przeżycia dostarczyły im zabawy  w lunaparku, zielonym labiryncie czy kinie 5D. Wieczorem wszyscy dotarli na nocleg do Murzasichle, gdzie zostali zakwaterowani u „Teklorza”. 

Kolejne dni to wędrówki szlakami Tatrzańskiego Parku Narodowego pod czujnym okiem przewodników tatrzańskich. Pogoda dopisywała, słońce, błękitne niebo sprawiały, że można było organizować piesze wędrówki. I tak odbyły się wycieczki do Doliny Białego, Doliny Strążyskiej, Doliny Kościeliskiej. W czasie jednej z pieszych wypraw zdobyli szczyt Sarnią Skałę o wysokości 1377m n.p.m., dotarli również do Wodospadu Siklawicy, nad Smerczyński Staw. Wielką atrakcją okazał się wyjazd do Białki Tatrzańskiej na baseny termalne. W programie zielonej szkoły zaplanowano również wyjazd kolejką szynową na Gubałówkę oraz linową na Kasprowy Wierch. Wszyscy zachwycali się pięknymi, zapierającymi dech w piersiach widokami. W stolicy Tatr – Zakopanem – zwiedzili Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej  na zakopiańskich Krzeptówkach, gdzie  patron naszej szkoły -  Jan Paweł II -  w 1997r. odprawił Mszę Świętą. Natomiast na Krupówkach  zakupili pamiątki z wyjazdu. Do domu wrócili uśmiechnięci i zadowoleni.

 


Walentynki 2013

 


Obóz narciarski z „Jedynką”

W dniach od 18 do 23 lutego (od poniedziałku do soboty - 2 tydzień ferii zimowych) Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Podstawowej „Jedynka” w Przeworsku zorganizowało dla naszych uczniów obóz narciarski w Zakopanym. Pogoda dopisała, było bardzo zimowo, więc wyjazd okazał się niezwykle atrakcyjny.

Grupa nasza mieszkała w miejscowości Toporowa Cyrhla, jest to dzielnica Zakopanego tuż przy szlaku na Wielki Kopieniec. Z okien naszych pokoi roztaczał się malowniczy widok na ośnieżone Tatry.

Już w dniu przyjazdu, korzystając z pięknej pogody udaliśmy się na pobliski stok, gdzie 8 uczestników stawiało swoje pierwsze kroki na nartach pod czujnym okiem instruktora z miejscowej szkółki narciarskiej. Dwie godziny nauki pozwoliły im na opanowanie podstaw i pierwsze zjazdy na stoku.

Każdego przedpołudnia, pod opieką nauczycieli wychowania fizycznego: Witolda Kruka oraz Wojciecha Jurkiewicza uczniowie doskonalili swoje umiejętności narciarskie na pobliskich stokach w miejscowości Murzasichle. Stacja narciarska Murzasichle, dysponowała kilkoma bardzo urozmaiconymi stokami pod względem ukształtowania i stopnia trudności zjazdu, mogliśmy też korzystać ze sztucznie mrożonego lodowiska oraz toru przeznaczonego do zjazdu na oponach. Wszyscy wspaniale wypoczywali, lodowisko a zwłaszcza zajazd na oponach dostarczał niesamowitych wrażeń.

Po dwóch dniach intensywnych zajęć na stoku cała grupa wybrała się na kompleks basenów termalnych "Bania" w Białce Tatrzańskiej. Blisko 40 stopniowa woda termalna i rześkie zimowe powietrze pozwoliły na doskonały relaks i regenerację sił.

Po takiej odnowie można było doskonalić swe umiejętności narciarskie na o wiele trudniejszym stoku w Jurgowie. Spędziliśmy tam jedno przedpołudnie, dopełnieniem przygody z nartami był przejazd w slalomie alpejskim z mierzeniem czasu.

Dla wszystkich uczestników przygotowano dyplomy dla najlepszych w swoich kategoriach medale. Wieczorami korzystaliśmy ze świetlicy w naszym pensjonacie, organizowaliśmy turnieje tenisa stołowego oraz zabawy integracyjne.
Dysponując chwilą wolnego czasu zwiedzaliśmy Zakopane, tradycyjnie skocznie narciarskie gdzie mogliśmy zobaczyć trening młodych skoczków, sanktuarium na Krzeptówkach, domek do góry nogami oraz Krupówki.

Obóz narciarski minął bardzo szybko, pozostały już tylko wspaniałe wspomnienia, pamiątkowe zdjęcia i ogromna chęć na przyszłoroczny wyjazd podczas ferii zimowych.


Organizatorzy:

Wojciech Jurkiewicz

Witold Kruk

 


PODARUJ DZIECKU UŚMIECH

Członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły Podstawowej Nr 1 w Przeworsku "Jedynka": Dorota Łyszczarz, Grażyna Strączek, Lucyna Strączek wraz z wolontariuszkami: Magdaleną Frączek, Iloną Morawską i Karoliną Dudek przygotowały po raz kolejny akcję charytatywną „Podaruj dziecku uśmiech”.

6 grudnia 2012 roku pacjentów Oddziału Dziecięcego w Szpitalu Rejonowym w Przeworsku odwiedził  tajemniczy, ubrany na czerwono gość.  Z wielką białą brodą, w asyście elfów przybył, by obdarować wszystkie dzieci prezentami. Były to książeczki, kolorowanki, kredki, maskotki i artykuły do pielęgnacji dzieci najmłodszych. Dodatkowo Mikołaj zostawił też worek prezentów z pluszakami, grami edukacyjnymi i książeczkami w szpitalnej  świetlicy. Piękne prezenty wszystkim poprawiły nastrój. W czasie spotkania z Mikołajem uśmiechom i wzruszeniom nie było końca. Wizyta została przyjęta z wielką radością i wyczekiwaniem, a Św. Mikołaj otrzymał zaproszenie na przyszły rok…

 


Kiermasz Adwentowy


Informacja dotycząca wydatkowania przez
Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły „Jedynka” kwoty uzyskanej z 1 %.

W roku 2011 Stowarzyszenie „Jedynka” działające przy naszej szkole pozyskało z 1% podatku 10 989,70zł. Większa część tej kwoty została wpłacona przez darczyńców ze wskazaniem na klasę lub konkretny cel. Uzyskane w ten sposób fundusze zespoły klasowe przeznaczyły na wydatki wg swoich potrzeb. Zakupiono: rolety, radiomagnetofon, tablice korkowe, tablicę interaktywną, 2 projektory, 3 ekrany ścienne, gry i puzzle do świetlicy. Klasy, które dzięki wskazaniom zostały doposażone to: 1a, 1b, 1c, 1d, 2b, 2c, 6a, 6d, oddz. przedszkolny „Wiewiórki”.

Ze wskazań na konkretny cel dofinansowano wycieczki podczas obozu do Chorwacji.

Oprócz tego kwotę 900zł uzyskaną ze sprzedaży na kiermaszu świątecznym przeznaczono na zakup komputera i ekranu do biblioteki szkolnej.

Serdecznie dziękuję darczyńcom i osobom, które z zaangażowaniem włączają się w pracę na rzecz dzieci. Zwracam się do Państwa jednocześnie z prośbą o uwzględnienie naszego Stowarzyszenia w bieżącym roku rozliczeniowymi i przekazanie nam 1% swojego podatku. Chcielibyśmy nadmienić, że w najbliższym czasie planujemy wybudować przed szkołą plac zabaw dla dzieci najmłodszych i w związku z tym również potrzebowalibyśmy Państwa wsparcia.

Na drukach PIT wystarczy wpisać tylko numer KRS Stowarzyszenia:  
0000262848 oraz cel na jaki Państwo wpłacają (wskazanie).

W imieniu uczniów, nauczycieli, oraz członków Stowarzyszenia jeszcze raz wyrażam podziękowanie za przekazane pieniądze oraz za zaangażowanie w prace naszej organizacji, zaznaczając jednocześnie, że każde działanie na rzecz uczniów
i szkoły jest bezcenne.

Z poważaniem
Prezes Stowarzyszenia
Barbara Szkoda 


Z pawilonu wystawowego wszyscy udali się do parku archeologicznego, gdzie została zrekonstruowana wioska otomańska sprzed 3,5 tys. lat oraz wioska słowiańska z IX w. Każda chata została dokładnie obejrzana. Pogoda dopisywała, było ciepło, słoneczko pięknie świeciło. Wycieczkowicze z przyjemnością pomaszerowali dalej na teren grodziska. Można tam było obejrzeć fragmenty wałów obronnych, w tym fragmenty obwarowań, drogę, bramę, dwa domy z początków epoki brązu, bramę wczesnośredniowieczną, 4 chaty słowiańskie, czynne źródło z X w. i miejsce ukrycia skarbu.

Wędrówka odbywała się w naturalnym, pagórkowatym terenie. Do pokonania było też wiele schodów, ale za to widoki były piękne! Po wspaniałej lekcji historii nadszedł czas powrotu do domu.


WYCIECZKA EDUKACYJNA DO „KARPACKIEJ TROI”

w ramach projektu „Turystyka osób niepełnosprawnych”

współfinansowanego przez Burmistrza Miasta Przeworska


Dnia 15 XI 2012 r. uczniowie klas IV-VI naszej szkoły, wolontariusze z Gimnazjum oraz osoby niepełnosprawne ze Środowiskowego Domu Pomocy Społecznej w Przeworsku wraz z opiekunami wyjechali na wspólną edukacyjno – integracyjną  wycieczkę do Trzcinicy koło Jasła. Znajduje się tam niepowtarzalny w skali europejskiej skansen archeologiczny „Karpacka Troja”, który został otwarty dla zwiedzających w czerwcu 2011r. Uczestnicy wycieczki mogli przenieść się w dawne czasy, dotknąć przeszłości.

Najpierw w pawilonie wystawowym, w multimedialnej sali obejrzeli film „Karpacka Troja” ukazujący prace wykopaliskowe i historię powstawania tego skansenu. Następnie
w towarzystwie przewodnika obejrzeli ekspozycję muzealną. W gablotach znajdowały się eksponaty wydobyte w czasie prac archeologicznych. Dzięki opowieściom przewodnika i postaciom wyglądającym jak żywe poznali życie tamtejszej ludności, ich zwyczaje, zajęcia i narzędzia.


DECOUPAGE

 W dniach 17 i 19 września w bibliotece Szkole Podstawowej nr 1 w Przeworsku odbyły się zajęcia decoupage. Uczestniczyły w nich 22 osoby. Warsztaty zostały przeprowadzone w formule integracji międzypokoleniowej.

W pracowni spotkali się uczestnicy różnym wieku. Najmłodsi, zaledwie kilkuletni,  pracowali ramie w ramię z nieco starszymi koleżankami oraz osobami dorosłymi.

Decoupage to technika plastyczna zdobienia przedmiotów dająca wiele radości i satysfakcji z wykonanej pracy. Efekty naszych zmagań można było podziwiać w czasie „Dnia otwartego szkoły”. Wszystkie prace zostały wystawione na aukcji i większość znalazła szczęśliwych nabywców.

Dla osób które złapały „dekupażowego” bakcyla  przewidziane są jeszcze zajęcia w listopadzie.


BAR SAŁATKOWY

z projektu  „Wiem, co jem”

 Tak zasmakowaliśmy w zdrowym jedzeniu, że okazało się KONIECZNOŚCIĄ zorganizowanie w naszej kochanej szkolnej bibliotece BARU SAŁATKOWEGO.

Przy pomocy Pani Marty i Pani Aliny przygotowaliśmy jarzyny, owoce, nasiona i trzy rodzaje sosów. Każdy mógł sam skomponować sobie ulubioną sałatkę i zjeść z razowym pieczywem w miłej atmosferze.

Nikt nawet by się nie spodziewał, że będzie się on cieszył tak dużą popularnością. Żadną konkurencją, dla tak smacznych, kolorowych sałatek, nie były słodycze czy inne „śmieciowe jedzenie”. Nie wystarczył jeden dzień akcji…

 Smakosze


MY TO UMIEMY?!

 Na wrześniowy wyjazd edukacyjny w ramach projektu „Wiem, co jem” do Przychojca koło Leżajska pojechało nas aż 47 uczniów z różnych szkół.

Mieliśmy tam warsztaty edukacyjne i dużo fajnej zabawy. Poznaliśmy kozę Bronka, kota Felka oraz króliki i kury. Mieliśmy jedyną okazję wejść do chaty Baby Jagi bez żadnych przykrych konsekwencji, wspiąć się do wysokiego domku, co udało się tylko nielicznym.

Najlepsze były jednak prowadzone w gospodarstwie agroturystycznym warsztaty. Sami mogliśmy przygotować pyszne, swojskie masło i biały ser. Wykonać ciasto na proziaki i podpłomyki, i piec je w piecu 100-letniej chałupy. Mieliśmy przy tym niezły ubaw. Rozmowom i śmiechom nie było końca.

Zioła, których niezliczone ilości rosły w przydomowym ogródku, musieliśmy znaleźć i rozpoznać. Wszystkie grupy przygotowały kolorowe sałatki, smakując je w doborowym towarzystwie pieczonej kiełbaski i własnoręcznie wykonanego pieczywa. Mogliśmy również skosztować napoje przygotowane z aronii, czarnego bzu, mniszka lekarskiego i innych naturalnych składników.

Zainteresowały nas również opowieści o różnych przedmiotach codziennego użytku w dawnych czasach. Czas spędzony na huśtawkach czy na boisku był dla nas dodatkową atrakcją w ten piękny i słoneczny dzień.

Bawiliśmy się świetnie, wrażenia i emocje zostaną w nas na długo, jeśli nie na zawsze. Dziękujemy za to organizatorom i Pani Burmistrz Miasta Przeworska, która współfinansuje ten ciekawy projekt.

 Uczestnicy projektu „Wiem, co jem”


„Wiem, co jem”

 „Wiem, co jem” to projekt edukacyjny budujący świadomość żywieniową i konsumencką oraz kształtujący wzorce zdrowego żywienia realizowany przez nasze Stowarzyszenie w Szkole Podstawowej nr 1 w Przeworsku a współfinansowany przez Burmistrza Miasta Przeworska.

Uczestniczy w nim trzydziestu uczniów. Są wśród nich zarówno uczniowie szkoły podstawowej, jak i gimnazjum. Realizowany jest on w sześciu blokach tematycznych. Spotykamy się raz w miesiącu na zajęciach, aby pod okiem specjalistów dietetyków poznawać w praktyczny sposób zasady zdrowego żywienia. Poznajemy tajemny język etykiet naszych ulubionych produktów, uczymy się komponować smaczne, a przede wszystkim zdrowe posiłki możliwe do samodzielnego przygotowania przez dzieci.

Podczas wyjazdu do gospodarstwa edukacyjnego wszyscy uczestnicy mieli okazję poznać tradycyjne sposoby wytwarzania żywności. W warunkach plenerowych urządziliśmy piknik z własnoręcznie przygotowanymi przysmakami.

Ogromnym powodzeniem cieszył się urządzony w bibliotece szkolnej bar sałatkowy. Był to element propagujący nasz program wśród całej społeczności uczniowskiej. Uczestnicy programu mieli okazję pochwalić się swoimi umiejętnościami podczas dorocznej imprezy jaką jest „Dzień otwarty szkoły”. Tego dnia wyeksponowano również postery ilustrujące najciekawsze elementy naszej pracy. Przed nami jeszcze jedno spotkanie, nieco egzotyczne, poświęcone mniej znanym owocom i przyprawom oraz podsumowaniu półrocznej pracy.

Postery ze zdjęciami z naszych zajęć można obejrzeć w urzędzie miejskim.


Zapraszamy na III Integracyjne Warsztaty Artystyczne


OGŁOSZENIA

Zwracamy się z prośbą do uczniów oraz rodziców o wsparcie w działaniach ekologicznych szkoły.

W dniach 26-30 marca, czyli od poniedziałku do piątku Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły "Jedynka" organizuje zbiórkę makulatury.
Należy ją składać do biblioteki szkolnej w godz. 800-1400.

Jednocześnie przypominamy, że w szkole cały rok trwa "Zakręcona Akcja", czyli zbiórka plastikowych zakrętek.

Informujemy, że w marcu sprzedano już ponad pół tony zebranych nakrętek na kwotę 516zł.

Wszystkie uzyskane środki z poszczególnych akcji zostaną przeznaczone na cele edukacyjne szkoły.


KIERMASZ ADWENTOWY

Tradycyjnie jak co roku członkowie Stowarzyszenia wraz z uczniami i rodzicami przygotowali Adwentowy Kiermasz Rozmaitości. Na stoisku przy bibliotece szkolnej można było zakupić świąteczne ozdoby, ręcznie wykonane kartki, pieczone i bogato zdobione pyszne pierniki. Nie zabrakło glinianych i zrobionych na szydełku aniołków oraz rzeczy wykonanych z makaronu. Dużą popularnością cieszyły się również owoce cytrusowe i inne smakołyki. Przy tej okazji pragniemy podziękować wszystkim, którzy wspomagają nas
w działaniach na rzecz uczniów i szkoły.


Za rok 2010 w ramach  1% uzyskaliśmy kwotę 4567,2  zł. Po przeanalizowaniu potrzeb szkoły (z uwzględnieniem ograniczeń statutowych), na zebraniu stowarzyszenia w dniu 15.11.2011. powzięto decyzję
o przeznaczeniu tych pieniędzy na zakup sprzętu nagłaśniającego. Pozostałe pieniądze zostaną przeznaczone na zakup pomocy dydaktycznych do pracowni. Jednocześnie informujemy,  że 1% z podatku za 2011rok  można będzie przekazywać również ze wskazaniem klasy, dla której pieniądze te są przeznaczone.

 

WERNISAŻ

12 października odbyło się uroczyste otwarcie wystawy poplenerowej II Integracyjnych Warsztatów Artystycznych, które odbyły się w dniach od 3 do 5 maja tego roku na terenie przeworskiego Pastewnika. Na wystawie znalazły się prace plastyczne osób niepełnosprawnych z podkarpackich ŚDS-ów, artystycznie uzdolnionych uczniów przeworskich szkół, uczestników Uniwersytetu III wieku  oraz studentów Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego.
W zrealizowanym w czerwcu projekcie wzięło udział ok. 150 uczestników, w tym 70 osób niepełnosprawnych, podzielonych na 4 grupy. Odbyły się warsztaty:

· ceramiczne prowadzone przez dr Krystynę Gawron oraz instruktorki Środowiskowego Domu Samopomocy w Przeworsku: Amelię Lasek -Panek i Marię Mazur - Krysztanowską

· malarskie, opiekunowie przeworscy nauczyciele: Elżbieta Olszyńska i Marian Pieniążek oraz artysta malarz Marcin Telega-absolwent krakowskiej ASP, także przeworszczanin

· graficzne dr hab. prof. WS Uniwersytetu Rzeszowskiego Marek Olszyński

· fotograficzne mgr Jacek Smulski oraz Anna Niemiec

Na wystawie zaprezentowano prace malarskie na płótnie, liczne szkice rysunkowe, prace graficzne oraz najlepsze fotografie. Ponadto twórcy mogli obejrzeć swoje misy, patery, figurki aniołki, które wykonali podczas warsztatów, a które zostały wypalone w pracowni przeworskiego ŚDS-u.
Otwarcie wystawy poprowadzili Profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego dr Marek Olszyński i Pan Włodzimierz Gązwa - Wiceprezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1. W wernisażu wzięli udział uczestnicy warsztatów, liczna grupa przeworskiej młodzieży szkolnej, która przyszła
w towarzystwie swoich nauczycieli, przedstawiciel Pani Burmistrz Miasta Przeworska oraz redaktorzy lokalnych mediów. W trakcie wernisażu, wręczono nagrody w poszczególnych dziedzinach dla najlepszych artystów.
Współorganizatorem wystawy jak i całego przedsięwzięcia byli instruktorzy i dyrekcja ŚDS-cy
w Przeworsku. Miłym akcentem wernisażu było wręczenie nauczycielom prowadzącym warsztaty pamiątkowych prac ceramicznych wykonanych przez Janusza Bermana uczestnika ŚDS-u, nazwanego trafnie przez Marka Olszyńskiego naszym przeworskim Nikiforem.


ROK SZKOŁY Z PASJĄ

27 września przedstawiciele naszego stowarzyszenia uczestniczyli w konferencji szkoleniowej pod hasłem „ Rok Szkoły z Pasją”. Podczas konferencji przedstawiciele podkarpackich szkół dzielili się wiedzą i doświadczeniem w kwestii współpracy szkół
z organizacjami pozarządowymi. Również i my przedstawiliśmy dwie prezentacje multimedialne ukazujące działania naszej organizacji.
W spotkaniu wzięli udział podkarpacki kurator oświaty Jacek Wojtas, poseł na Sejm RP Tomasz Kulesza oraz kierownik PCEN Elżbieta Komarnicka.


WAKACJE NAD BAŁTYKIEM

W dniach od 25.06. – 7.07.2011r członkowie naszego Stowarzyszenia byli organizatorami obozu w Wisełce. Wakacje kojarzą się dzieciom przede wszystkim z czasem zabaw, sportu, relaksu i odpoczynku. Czas obozu wypełniano różnorodnymi rodzajami aktywności np. wyjścia nad morze, jezioro Wisełka, zwiad środowiskowy, doskonalenie pływania w morzu i w jeziorze, ćwiczenia z zakresu posługiwania   się sprzętem pływającym (kajak, łódź wiosłowa, rower wodny), wędrówki piesze i autokarowe, plażowanie, gry i zabawy, turnieje, mecze, itp. Zajęcia sportowe na obozie były organizowane w wielu dyscyplinach i atrakcyjnych formach np. turnieje gry w ringo, zawody na sprzęcie pływającym. Każdy uczestniczył w zajęciach sportowych stosownie do indywidualnych możliwości fizycznych. Zajęcia te były prawdziwym przeżyciem obozowym. Wprowadzano do nich gry harcerskie, konkursy i elementy współzawodnictwa. Najpopularniejszą dziedziną sportu były gry zespołowe, do których zapraszano gości (sąsiadujący obóz) na towarzyskie zawody. Pobyt na obozie urozmaicały również liczne wycieczki. Dzieci zobaczyły malowniczy szlak wzdłuż brzegów jeziora Czajczego oraz Rezerwat Żubrów – atrakcja turystyczna Parku Wolińskiego. Poznając latarnie morskie na Wybrzeżu uczniowie dotarli do latarni „Kikut” w Wisełce oraz zwiedzili największą nad Bałtykiem latarnię w Świnoujściu oraz wiele innych ciekawych miejsc. Niezwykłą przygodą okazała się nocna wyprawa „Morskie i wojenne sekrety”. Fort Wschodni – Fort Gerharda w Świnoujściu to fascynująca pruska warownia  z XIX wieku. Zwiedzając niezliczone leśne bunkry i warownię grupie obozowiczów towarzyszyli „żołnierze pruscy”, którzy przeprowadzali obowiązkową musztrę dostarczającą wiele zabawy. Dzieci wróciły pełne wrażeń i miłych wspomnień obozowych.


Stowarzyszenie w TVP Rzeszów

Nowa Energia w TVP Rzeszów to program adresowany do samorządów i organizacji pozarządowych. W każdym odcinku inna organizacja dzieli się swoimi ciekawymi inicjatywami
i przedsięwzięciami. Emisja programu z udziałem przedstawicieli naszego stowarzyszenia odbyła się 29.06.2011r. Zaprezentowali oni  kilka interesujących pomysłów realizowanych przez nas
w ostatnim czasie.

 http://www.tvp.pl/rzeszow/edukacyjne/nowa-energia/wideo/2906/4807076

Telewizja Rzeszów odwiedziła również naszą szkołę w związku z akcją Stowarzyszenia „Proste plecy”. Krótki reportaż został zaprezentowany w czerwcowych Aktualnościach


Zielona Szkoła

    Uczniowie klasy IVe i Vd w dniach 15 - 23 maja byli uczestnikami wyjazdu do Władysławowa. W ciągu tygodniowego pobytu nad morzem dzieci miały okazję zwiedzać zabytki
i ciekawe miejsca nie tylko Władysławowa, ale również Gdańska, Gdyni, Sopotu. Niezwykłe wrażenie wywarł na wszystkich spacer po Słowińskim Parku Narodowym, gdzie można było podziwiać zniewalającą siłę ruchomych wydm. Na Helu rozbawiały wszystkich świetnie wyszkolone foki z tamtejszego fokarium. Nie lada atrakcją była zabawa na plaży. Wspaniałe budowle stanęły do zaciętej rywalizacji a ich projektanci i budowniczowie w trudzie i znoju pracowali, by zdobyć upragnione I miejsce. Świetną powtórką z lekcji historii okazała się wyprawa na Westerplatte oraz do zamku krzyżackiego w Malborku.     Uśmiechnięci, zadowoleni, pozytywnie nastawieni do dalszej nauki w szkole uczniowie wrócili prosto w ramiona stęsknionych rodziców.


SALA MULTIMEDIALNA

W grudniu 2010 roku podjęliśmy decyzję o utworzeniu multimedialnej sali dydaktycznej dla uczniów naszej szkoły.
Z 1% podatku oraz pieniędzy pozyskanych w innych akcjach zakupiliśmy tablicę multimedialną,  rzutnik, laptop i inne urządzenia potrzebne do wyposażenia pracowni.

W dniu 14.03. 2011r. zorganizowaliśmy  dla nauczycieli naszej szkoły szkolenie z zakresu korzystania z sali multimedialnej. Pan Kamil Sidor z Rzeszowa przedstawił możliwości jakie daje mobilna tablica  multimedialna oraz przeprowadził krótki kurs obsługi.


W dniach od 1 lutego do 11 lutego trwa

 KIERMASZ ROZMAITOŚCI WALENTYNKOWYCH.

 Członkowie Stowarzyszenia we współpracy z Samorządem Uczniowskim przygotowali podczas warsztatów ręcznie wykonane kartki, wizytówki
i inne ozdoby walentynkowe. Na kiermaszu można również nabyć pyszne pierniczki i lizaki, serca z różnych materiałów, kwiaty i inne drobiazgi dla ulubieńców.

14 lutego wysłańcy – listonosze rozniosą pocztę walentynkową do adresatów:) :) :)

Zebrane fundusze zostaną przeznaczone na cele statutowe Stowarzyszenia.


W tym roku na drukach PIT wystarczy wpisać tylko numer KRS Stowarzyszenia:   0000262848

 

W roku 2010 Stowarzyszenie „Jedynka” działające przy naszej szkole pozyskało z 1% podatku 3851,60zł.

Z uzyskanych w ten sposób funduszy oraz kwoty 500zł. uzyskanych
ze sprzedaży na kiermaszu świątecznym, 1648,40zł otrzymanych od darczyńców
i ze środków własnych, Stowarzyszenie zakupiło: tablicę interaktywną, urządzenie wielofunkcyjne (drukarka, skaner, ksero), projektor multimedialny oraz laptop. Urządzenia te będą wyposażeniem nowej sali dydaktycznej Stowarzyszenia,
z której będą mogli korzystać WSZYSCY uczniowie naszej szkoły (kl.0-VI)
w formie zajęć zorganizowanych, tj. lekcji, kół, warsztatów itp.

Serdecznie dziękując darczyńcom i osobom, które z zaangażowaniem włączają się w pracę na rzecz dzieci, zwracamy się do Państwa jednocześnie
z prośbą o uwzględnienie naszego Stowarzyszenia w rozliczeniu rocznym
i przekazanie 1% swojego podatku.

W ten sposób wirtualne dla Państwa pieniądze  zostaną przez nas zamienione na realne działania statutowe: doposażenie klas, zajęcia dla dzieci itp.


„Podaruj radość…” – kiermasz świąteczny

 W czasie adwentu członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Jana Pawła II w Przeworsku „Jedynka” przygotowali kiermasz świątecznych różności. Za symboliczną kwotę można było kupić zrobione również przez uczniów karteczki świąteczne, anioły  wykonane z włóczki i zdobionej ceramiki,  bombki
i inne ozdoby wykonane na szydełku czy z papieru, oraz robiące prawdziwą  furorę, ręcznie malowane świąteczne ozdoby z gipsu. Każdy z przedmiotów na kiermaszu był jedyny w swoim rodzaju, piękny i niepowtarzalny. Ogromnym powodzeniem cieszyły się  kolorowe pierniczki, wypiekane przez mamy uczniów oraz członków
i sympatyków naszego Stowarzyszenia. Chętnie kupowano je jako ozdoby na choinkę oraz jako smaczną przekąskę. Można też było kupić pochodzące od sponsorów słodycze oraz choinki i inne świąteczne akcesoria.

       Serdecznie dziękujemy darczyńcom i wszystkim osobom, które z wielkim zaangażowaniem włączyły się w przygotowanie, tej jakże sympatycznej, imprezy! Otrzymany zysk dopomoże w wyposażeniu sali dydaktycznej, która będzie dostępna dla wszystkich uczniów naszej szkoły. Stowarzyszenie bowiem
z  uzyskanych funduszy (1% z podatku) i własnych środków planuje jeszcze w tym roku szkolnym zakup tablicy interaktywnej, rzutnika i innych urządzeń do wspomnianej wcześniej pracowni. Wszystkich zainteresowanych współpracą ze Stowarzyszeniem zapraszamy.

Marta Piróg


Z A P R O S Z E N I E

 na

 WALNE ZEBRANIE SPRAWOZDAWCZO - WYBORCZE

Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1
 im. Jana Pawła II w Przeworsku „Jedynka”

 Zebranie odbędzie się w dniu 22 listopada 2010 roku o godz. 18.00

w Szkole Podstawowej nr 1 w Przeworsku w sali 43.

 Jednocześnie, w wypadku gdyby z braku odpowiedniej liczby uczestników w pierwszym terminie Walne Zebranie nie doszło do skutku zgodnie
z § 24 ust.3 i 4 wyznaczam w imieniu Zarządu drugi termin Walnego Zebrania Członków w dniu 29 listopada 2010 roku o godzinie 18:00.

1.     Otwarcie zebrania.
2.      Przedstawienie porządku obrad.
3.      Wybór przewodniczącego i sekretarza zebrania.
4.      Stwierdzenie prawomocności obrad.
5.      Wybór komisji:
- skrutacyjnej
-
  wyborczej
6.      Sprawozdania Zarządu, Komisji Rewizyjnej.
7.      Dyskusja.
8.      Udzielenie absolutorium ustępującemu Zarządowi
9.       Wybory:
- zarządu
- komisji rewizyjnej
10.  Przyjęcie uchwały Walnego Zebrania.
11.  Ustalenie kierunków i programu działania Stowarzyszenia na okres nowej kadencji.
12.  Ukonstytuowanie się Zarządu i Komisji Rewizyjnej.
13.  Wolne wnioski.
14.  Zakończenie Walnego Zebrania.

Serdecznie zapraszamy i prosimy wszystkich o obecność
Zarząd Stowarzyszenia

Z poważaniem
          Prezes Stowarzyszenia
             Barbara Szkoda


Zarząd i członkowie stowarzyszenia składają serdeczne podziękowania wszystkim osobom, które przekazały 1% swojego podatku na rzecz naszego stowarzyszenia.


Stowarzyszenie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Przeworsku „Jedynka” zorganizowało na terenie szkoły w dniach 24 - 27 czerwca 2010 zbiórkę darów dla ludzi poszkodowanych w powodzi. Skierowana głównie do uczniów i ich rodziców prośba
o przynoszenie odzieży, zabawek, książek, przyborów szkolnych, środków higienicznych
i czyszczących, koców, kołder i innych materiałów,  spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem.

Wszystkie posegregowane i zapakowane do ponad 70 worków i pudeł rzeczy, zostały zawiezione w piątek, tj. 28 czerwca do miejscowości Szczucin, gdzie zostaną rozdane potrzebującym rodzinom.

Wszystkim osobom, które przekazały różnego rodzaju dary oraz przyczyniły się do zorganizowania tej ukazującej wrażliwość serc akcji bardzo serdecznie dziękujemy.

Szczególne podziękowania kierujemy na ręce Pana Tomasza Stącla i Pana Józefa Chudego.

Mamy nadzieję, że ta szybka pomoc, którą ofiarowaliśmy powodzianom, choć
w małym stopniu przyczyni się do bardziej optymistycznego spojrzenia przez nich
w przyszłość.

Marta Piróg


TAJEMNICE PRZESZŁOŚCI...

             14 kwietnia br. Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły „Jedynka” zorganizowało wyjazd edukacyjny dla 45 dzieci do Rzeszowa. Jak się okazało pojechali uczniowie klas 4-6 Szkoły Podstawowej Nr1, oraz uczniowie klasy 6 z Zespołu Szkół
w Rozborzu.
            Podzieleni na grupy udaliśmy się do podziemi ciągnących się pod rynkiem
i kamienicami aż 369 m. Byliśmy w najgłębszej piwnicy 10 m pod poziomem rynku, jak i w Piwnicy Zajezdnej. Chodząc podziemnymi korytarzami poznaliśmy historię ciekawych eksponatów. Dowiedzieliśmy się, że w lekkie kolczugi byli uzbrojeni Tatarzy, którzy najechali Rzeszów w 17 wieku. W przeciwieństwie do rzeszowskich rycerzy, których zbroja ważyła nawet do 30 kg, mogli się szybko przemieszczać. Wszystkich zaintrygowały włócznie, broń na pieprz lub tabakę oraz siedzący szkielet. Obejrzeliśmy również wystawę w Muzeum Okręgowym „Sztuka jaskini”. Przez chwilę mieliśmy szansę poczuć się jak ludzie pierwotni. Oglądając malowidła naścienne przedstawiające zwierzęta i sceny z polowań, mogliśmy sami spróbować wykonać kredą lub węglem swoją kompozycję. Każdy mógł również przekonać się również jak ostry jest krzemień, który przecina grubą skórę.
            Mimo lekko padającego deszczu humor dopisywał nam wszystkim.
W autokarze nie gasły rozmowy z nowo poznanymi kolegami, a emocje, które nam towarzyszyły podczas ciekawych lekcji historii przeniosły się do naszych domów. Mamy nadzieję, że nasi opiekunowie ze Stowarzyszenia znowu zaproponują nam podobny bardzo ciekawy wyjazd.

                                                                                                   Zuzia Piróg
                                                                                Ania Balawender
                                                                                uczennice kl. 5b SP1


Kiermasz Wielkanocny

Już od 18 marca 2010 startuje Kiermasz Wielkanocny. Jak zwykle na wszystkich chętnych czeka mnóstwo atrakcji. Można będzie zakupić robione na szydełku pisanki, kurki, serwetki i koszyczki. Ozdobić dom wiosennymi motywami z filcu czy drewna a kartki wykonane z udziałem naszych uczennic – wesołe i oryginalne – pomogą w przesyłaniu rodzinie i znajomym serdecznych życzeń.


Udział w Ogólnopolskim Konkursie  „Dzieci malują do bajek”

wzięło udział 70 uczniów, którzy zgłosili  110  przepięknych i oryginalnych prac. Zadaniem uczestników było wykonanie dowolną techniką rysunku do bajek z serii „Bajki dla superdziecka” autorstwa Michała Mordawskiego, które wydawnictwo Pascal wyda jeszcze w 2010 roku. Wyniki konkursu powinny być znane do 15 kwietnia.

 

 


Zajęcia warsztatowe „Odkryj swój talent”

 

Podczas ferii zimowych 2010 odbyła się IV edycja zajęć warsztatowych „Odkryj swój talent”.

Podczas pięciu spotkań uczestnicy poznawali siebie i swoje uzdolnienia w wielu dziedzinach: w zakresie ruchowym, plastycznym, w dziedzinie aktorstwa oraz literatury. Jako, że zima dopisała wspaniale, udało nam się zorganizować warsztat rzeźbiarski w jedynym w swoim rodzaju materiale  -  śniegu!

Uczestnikami zajęć było dwanaścioro uczniów  klas 1-6. Mimo różnicy wieku wszyscy wspaniale się dogadywali. Warsztaty oparte o zasady treningu twórczości dawały szansę rozwoju zarówno tym najmłodszym , jak i tym nieco starszym.

O tym, że warsztaty te mają już swoją markę świadczy fakt, że niektórzy uczniowie uczestniczyli w nich po raz kolejny. Mimo, że założenia programowe zajęć  są od pierwszej edycji takie same, ćwiczenia i zabawy są za każdym razem inne.

Zajęcia jak zawsze prowadziły mgr  Alina Deszczka nauczyciel bibliotekarz oraz mgr Ewelina Nowosiad-Świeca szkolny psycholog.

 

 


Walentynki, walentynki, dla chłopczyka i dziewczynki!

 W dniach 1-12 lutego trwa w naszej szkole Kiermasz Walentynkowy .

Uczniowie pod kierunkiem członków Stowarzyszenia „Jedynka” przygotowali niezwykle atrakcyjne  upominki.

Niepowtarzalne karteczki i wizytówki, serduszkowe słodycze  i inne różności można przesłać ulubionej koleżance lub koledze za pomocą Walentynkowej Poczty.

Skrzynka  pocztowa znajduje się na stoisku obok biblioteki.

Przesyłki należy podpisać podając imię , nazwisko i klasę  adresata. 

Poczta będzie dostarczona do klas przez listonoszy w dniach 11 i 12 lutego.

Życzymy sympatycznej zabawy.

 

 


Świąteczny Kiermasz Rozmaitości

Jak co roku ruszył Świąteczny Kiermasz Rozmaitości. Każdy zainteresowany może zakupić ręcznie wykonane z gipsu czy gliny ozdoby na choinkę. Udekorować mieszkanie wykonanymi na szydełku cackami. Są też urocze bukiety z bibułki na prezent gwiazdkowy
i oryginalne kartki z mikołajami, reniferami i innymi świątecznymi motywami. Uczniowie zaczarowani na ten czas w szaty Mikołaja zachęcają również do spróbowania smacznych, domowych, kolorowych pierników.

Zapraszamy

 


Zumba

Stowarzyszenie „Jedynka” zorganizowało dla dzieci klas 1-6 warsztaty taneczne „Zumba”, prowadzone przez Panią Anastazję Brud. Zajęcia rozpoczęły się 28 października 2009. Zumba to nic innego jak zainspirowana  latynoskimi rytmami fuzja tańca i fitness, ale przede wszystkim świetna zabawa. Przy użyciu bardzo prostych kroków tanecznych i fitnessowych dzieci poruszają się do interesującej mieszanki rytmów Herengue, Salsa, Bachiata, Cumbia. Jest również trochę hip-hopu i wiele innych niespodzianek.


Dzień Otwarty Szkoły

26 września 2009r. Stowarzyszenie współorganizowało wraz ze Szkołą „Dzień Otwarty Szkoły”. Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły nr 1 „Jedynka” przygotowało ciekawą ofertę dla uczniów i ich rodziców, m.in. loterię fantową z losami i nagrodami, stanowisko makijażu artystycznego, zabawy dla najmłodszych na trampolinie i dmuchanych zjeżdżalniach. Przygotowaliśmy także stoisko promocyjne naszego Stowarzyszenia. Członkowie prezentowali nasze dotychczasowe działania i udzielali wszystkim zainteresowanym współpracą wyczerpujących informacji na temat celów statutowych oraz obszarów podejmowanych zadań.

 


Tak tańczymy

2 marca rozpoczęły się zajęcia taneczne dla dzieci zorganizowane przez nasze Stowarzyszenie. Są to ćwiczenia ruchowe typu  ZUMBA czyli połączenie aerobicu
i tańców latynoamerykańskich. Na bazie salsy, marengo, calypso, reegatonu wykonuje się podstawowe ćwiczenia aerobowe, które rozwijają równomiernie mięśnie całego ciała. Poza tym usprawniają koordynację ruchową, doskonalą poczucie rytmu i uczą kroków podstawowych tańców latynoamerykańskich.

Zajęcia odbywają się  od marca do czerwca  dwa razy  w tygodniu (poniedziałek, wtorek) po 1 godzinie zegarowej.

 


Podziękowanie

„Człowiek jest wielki nie przez to, co ma,

  nie przez to, kim jest, lecz przez to,

  czym dzieli się z innymi.”

                       Jan Paweł II

            Dnia 31 stycznia 2009 roku w Miejskim Ośrodku Kultury w Przeworsku odbył się koncert charytatywny pod hasłem „Pomóżmy Michałkowi” zorganizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr1 im. Jana Pawła II w Przeworsku „Jedynka”. Do akcji włączyli się również nauczyciele i uczniowie SP nr 1 oraz przeworscy wolontariusze.

Zorganizowano go, aby pomóc 3- letniemu Michałkowi, mieszkańcowi Przeworska, który zmaga się z ciężką chorobą – białaczką.

Koncert rozpoczął się o godzinie 15.00. W pierwszej części wystąpili uczniowie ze Szkoły Muzycznej I stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Przeworsku oraz Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Przeworsku. Niespodzianką wieczoru był występ zespołu „Widymo” prezentujący muzykę ludzi z Gór Słonnych. Jak same
o sobie mówią : „Świat zaklinamy wielogłosem osobowości, kultur i obrządków.”

W drugiej części (w godz.18.00 – 23.00) wystąpiły zespoły: „Malchus”, „Cegła”, „Stacja P” oraz „Outsider Blues”. Pierwszą część koncertu prowadziła p. Bernadeta Korman z Julkiem i Antosiem – uczniami klasy I SP 1
w Przeworsku, a drugą p. Wojciech Olchowy. 

W trakcie koncertu licytowane były prace przeworskiego artysty p. Henryka Cebuli oraz płyty zespołu „Widymo”.

            Nad całą imprezą czuwały dobre anioły, które stanowiły element dekoracji.

„Kochasz, gdy masz serce dla innych”.

            Ten koncert stał się możliwy dzięki ludziom dobrych serc. Gorące podziękowania składamy wszystkim wykonawcom, którzy zagrali, zaśpiewali
i zatańczyli dla Michałka, oraz osobom, które bezinteresownie przyczyniły się do zorganizowania tego koncertu: Pani Marii Krysztanowskiej, Panu Tadeuszowi Ryfie, Panu Zbigniewowi Mazurkowi, oraz jego synom Sławomirowi i Radosławowi Mazurkom, Panu Robertowi Mikołajczykowi, Dyrekcji i Pracownikom Miejskiego Ośrodka Kultury im. Oskara Kolberga w Przeworsku oraz Pracownikom Środowiskowego Domu Samopomocy w Przeworsku.

            Dziękujemy również wszystkim mieszkańcom Przeworska, którzy przybyli na koncert i wsparli naszą akcję, spędzając mile sobotni wieczór.

Dochód ze sprzedaży biletów wstępu oraz zebranych przez wolontariuszy pieniędzy do puszek w całości został przekazany na leczenie Michałka. Mamy nadzieję, że zebrana kwota w wysokości 6 015, 86 zł przyczyni się do jego szybkiego powrotu do zdrowia.

Wszyscy, którzy chcą pomóc Michałkowi mogą również wpłacać darowizny na konto:

48 1240 2597 1111 0010 1966 0607

z dopiskiem – „dla Michałka”.

„ Gdy człowiek z własnej woli robi coś dobrego dla innych,

Bóg spogląda z góry i uśmiechając się, mówi:

„Warto było stworzyć świat, choćby tylko dla tej jednej chwili”.

Organizatorzy


Zaproszenie

31 stycznia 2009 r. Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Jana Pawła II w Przeworsku „JEDYNKA” (nauczyciele, uczniowie oraz przeworscy wolontariusze) zapraszają na koncert charytatywny pod hasłem POMÓŻMY MICHAŁKOWI. Dochód z koncertu zostanie przeznaczony na leczenie chorego na białaczkę 3 letniego Michałka z Przeworska.

Pieniądze można wpłacać na nr konta:

48124025971111001019660607

z dopiskiem dla Michałka


8 - 17 grudnia 2008r.

Serdecznie zapraszamy  do udziału w kiermaszu świątecznym zorganizowanym przez nasze Stowarzyszenie. Jest to szczególna okazja ponieważ można nabyć ciekawe i niepowtarzalne przedmioty ręcznie robione. Są to: pieczone pierniczki, kartki świąteczne,  wyroby ceramiczne, ozdoby choinkowe oraz inne drobiazgi, które można wykorzystać jako prezenty pod choinkę.


24,25 i 27 listopada 2008r.

W tych dniach w małej sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr1 im. Jana Pawła II w Przeworsku odbyły się szczególne spotkania członków stowarzyszenia z rodzicami uczniów naszej szkoły. Przedstawiliśmy w formie prezentacji multimedialnej to czego dokonaliśmy w ciągu dwóch lat działalności oraz to, co chcemy zrealizować w najbliższym czasie. Te informacje przekazały Pani Katarzyna Rudnicka oraz Pani Lucyna Balawender. Oprócz tego celem spotkań było zachęcenie do działania w stowarzyszeniu szerszej grupy rodziców.


7 czerwca 2008r.

Członkowie i sympatycy Stowarzyszenia zorganizowali dla mieszkańców Przeworska "Rodzinny piknik edukacyjny" podczas, którego odbyły  się różnorodne imprezy.

Występy sceniczne:

-       prezentacja dorobku artystycznego szkoły

-       występ scholi z Bazyliki p.w. Świętego Ducha

-       występy solistów

-       program artystyczny w wykonaniu harcerzy

-       program artystyczny w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej

        im. Mieczysława Karłowicza

 Imprezy towarzyszące:

-       turniej „O Puchar Stowarzyszenia”

-       rodzinny turniej szachowy

-       gry i zabawy integracyjne na boisku

-       prezentacja osiągnięć szkolnych kół zainteresowań

-       mini ZOO

-       loteria fantowa

-       propagowanie zdrowego stylu życia  (pomiar wagi ciała, wzrostu, ciśnienia)

-       pokaz udzielania pierwszej pomocy w wykonaniu strażaków

-       dmuchane zjeżdżalnie

-    liczne zabawy i konkursy

-       dla każdego coś smacznego: mini kawiarenka oraz kiełbaski z grilla